Szerkesztés menete:
A mért adatokat írjuk be a táblázatba, adjuk hozzá a kényelmi bőségeket ahol szükséges (derék, csípő) majd felezzük meg ezeket az értékeket, plusz számoljuk ki a két körméret adatait, amit említettem a videóban, hogy lemérve pl. a fél elejét akkor a teljes derékméretből kivonva megkapjuk a fél háta derék bőséget, ugyanezt a csípőnél is, majd ezekhez is hozzá kell adni a kényelmi bőségtöbbletet…
Húzzunk egy függőleges vonalat a papírunk jobb oldalára, ez lesz a szoknya hátközép vonala. Erre mérjük fel az 1-es pontból a csípőmélységet(2) és a szoknyahosszt(3). Ezekből a pontokból húzzunk merőleges vonalakat(derék, csípő, aljavonal) majd pedig mérjük fel a fél csípőbőséget(2-4), kössük össze őket, így egy téglalapot kapunk.
Ha ez meg van a „hagyományos” szerkesztésnél ezt meg szokták felezni, de itt kell nekünk a mért fél háta/eleje értékek, a csípővonalra(2-4) A táblázatban lévő fél háta csipőbőség(fhcs) felét mérjük fel a 2-es ponttól, húzzuk meg a merőlegest és ez lesz a szoknya oldalvonala.
Ezennel kész is az alap.

Most jöjjön egy kis matek…
Adva van nekünk a szoknya hossza és a földig hossz. A földig hosszból látjuk, hogy mennyi a különbség az oldalán és a hátán, az elejéhez képest.
Mutatom, az én földig hosszam:
– E 112
– O 114 tehát itt +2cm
– H 115 itt pedig +3cm
Az alsó képen látszik, hogy mennyivel magasabban van a háta dereka az elejéhez képest. Gondolj bele, ha egyforma hosszúra készítenénk a szoknya elejét és a hátát, akkor egy ilyen testalkatú nőn a szoknya alja hátra „csapna”. Ezért kell pontosan mérni és megadni azt a hosszt, amit a testalkatunk kíván.
Azért írom le ezeket és szemléltetem képekkel, hogy jobban átlássátok, megértsétek mi, miért van.
Nyilván egy arányos testalkatnál nincs ilyen, nem kell ennyi plusz méret, de mivel mi most saját testalkatra készítünk érdemes ezeket megmérni, ha mást nem kontroll mérés miatt.

Ott tartottunk, hogy fölmérjük ezeket a plusz méreteket a helyükre, az oldal vonalára(5a-7) és a hátaközép vonalára(1-6).
A 6-os pontból húzzunk egy kis merőleges vonalat, ugyanígy a 7-es pontból jobbra is és balra is.
A 7-es pontnál kell kimérni az oldal karcsúsítást, ez szintén egyénenként változó, én most 6 centit, azaz 3-at, 3-at mérek jobbra is és balra is. Ez a méret a testalkatt típustól függ, ha szembe állsz a tükörrel, akkor láthatod, hogy mekkora az ív a derekad és a csípőd közt, pl. egy fiúsabb testalkatnál ez az érték kevesebb lesz, hisz nincs akkora eltérés a két méret közt, míg ha valakinek gömbölyübb a csípője, de ehez vékony derék párosul, akkor többet kell elvenni ezen a ponton. Általában 4-8 centi közt szoktuk, de nincs vész, mert ha nem tökéletes, akkor a próbán még lehet igazítani.
A 6-7b és a 7a-4a pontot kössük össze.
A 7a és 7b pontot kössük össze az 5-ös ponttal, ha van íves vonalzód, akkor azzal formázd meg, hogy legyen egy kis domborulata, ha nincs, akkor szabadkézzel íveld meg a vonalat.

Mellékelem a testalkat típusokat a szemléltetés végett, az első a homokóra alkat, nála látszik, hogy az oldalán nagyobb lesz ez az oldalformázó, mint pl. a téglalap alkatnál.

Homokóra-Körte-Alma-Oszlop-Fordított háromszög
Ezután újra számolunk, hisz meg kell határoznunk a szűkítők mélységét.
A fél eleje csípőbőségből kivonjuk a fél eleje derékbőséget, majd ugyanígy a fél háta csípőbőségből a fél háta derékbőséget.
Ismét mutatom a méreteimmel:
fecs: 22,7 – fed: 18,6 = 4,1
fhcs: 27,7 – fhcs: 18,1 = 9,6
Az oldalából elvett értékeket(nálam a 3-3centit) kivonjuk ezekből és így megkapjuk az eleje és a háta szűkítők mélységét, így lett nekem 1,1cm és 6,6cm
Abban az esetben, ha a hátánál sok az elvét, akkor két szűkítőt rajzolhatunk be a szoknyánkba, az én esetemben is ez fog történni, ezt a 6,6-ot ketté osztottam és lesz egy 2,6 és egy 4cm mély szűkítőm. Ha neked 4centi vagy annál kisebb érték jön ki, elég egy szűkítőt berajzolnod.
Háta derekát(6-7b) harmadoljuk el, ebből a két pontból húzzunk merőlegest a csípővonalra. Ettől a ponttól jobbra, balra mérjük ki a szűkítők felét, tehát az én esetemben 1,3-1,3 és 2-2 centit.
Ezután a szűkítők hosszát kell bejelölni a függőlges vonal(ak)ra, az nálam ez ~15 és ~8 centi, majd összekötjük a szűkítők szárát. Ezek is átlag méretek, amik változhatnak a testarányok különbsége miatt, pl. ha valakinek mélyebben van a csípővonala, lehet hosszabb szűkítőre van szükség vagy nagyobb popsi esetén hamarabb domborodik, ekkor a szűkítő rövidebb lesz, ezeket méretvételkor figyeld meg magadon egy tükör előtt, mérhetsz is egy hozzávetőleges hosszt is.
Ha egy szűkítőt kell berajzolnoda hátán, akkor felezd meg ezt a távolságot és rajzold be a ~15 centis szűkítődet.
Elején ugyanúgy harmadold el a 4a-7a távolságot és ide kell felmérni a szűkítőt, de! itt a derékvonalra legyen merőleges a szűkítő vonala, erre mérj le ~8centit ez lesz a szűkítő hossza. A hossz itt is változhat a fentebb írtak miatt, nagyobb pocak esetén olyan is előfordulhat, hogy nem kell szűkítő…

Amint látjátok kész is a szoknya, vagyis majdnem, kis finomítás kell még rajta, mégpedig a háta szűkítőnél. Igazítsd egyenesre a 9-6-os pontot, majd a szűkítőnek ezt a szárát mérd át a másikra(9a) és láthatod, hogy egy kicsit hosszabb, ezt a vonalat igazítsd meg, így egyforma hosszú lesz a szűkítő két szára. A kisebb mélységű szűkítőknél nincs ezzel dolgod, mert ott nincs számottevő különbség.

A szoknya mintánk ezennel kész is lett. Már csak az övet kell, megszerkeszteni.
Húzz egy egyenes vonalat, mérd fel a fél derékbőség + 0,5 centi kényelmi bőséget, erre még mérj rá 2 centit. A szélessége tetszőleges, 2-4 centis szokott lenni egy öv, természetesen lehet szélesebb is…. az enyém most 3cm széles lesz, ezt mértem fel rá 2x.

Most már tényleg befejeztük! 🙂
Hogy ment? Ha kérdésed lenne, nyugodtan írj a hozzászólásoknál… és akkor jöjjön a videó is!
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!